O româncă care a jefuit trei pensionari în Austria a încercat să scape de închisoare

O româncă din Austria a furat 8.300 de euro de la trei pensionari și a fost condamnată la 14 luni de închioare. Ea a încercat să scape de pedeapsă spunând că banii i-a trimis familiei ei din România.

Femeia le câștiga încrederea victimelor, apoi intra în casele lor și le fura banii și bijuteriile. Românca de 46 de ani mai avea alte cinci condamnări, tot pentru furt, Germania, Elveția și Austria, dar până acum a primit pedepse cu închisoare cu suspendare, scrie Kronen Zeitung.

Avocatul apărării a cerut sentință mai blândă, spunând că ea „nu a băgat banii în buzunar, ci i-a trimis în România. Trebuie să înțelegeți și situația oamenilor care locuiesc în România”.

Româna va sta acum un an și două luni la închisoare și trebuie să restituie suma furată în termen de două săptămâni.

  • Jurnalul Romanesc Viena

    Related Posts

    • iunie 4, 2026
    Laura Hant, omagiu emoționant la un an de la plecarea lui Eugen Doga. A dus muzica maestrului în celebra Sală de Aur de la Musikverein

    La un an de când lumea culturală a rămas mai săracă prin trecerea în eternitate a marelui compozitor Eugen Doga, președinta Asociației culturale „Mihai Eminescu” din Viena, Laura Hant, semnează…

    • noiembrie 26, 2025
    Opera Națională Iași, succes triumfal pe scena Sălii de Aur a Musikverein de Ziua Națională a României

    Opera Națională Română din Iași a cucerit publicul vienez chiar pe terenul simbolic al capitalei muzicii clasice: faimoasa Sală de Aur a Musikverein-ului, spațiul în care răsună anual celebrul Concert…