Un român a incendiat, la Milano, 33 de mașini și scutere

  • Diaspora
  • septembrie 24, 2024
  • 0 Comments

Un tânăr român de 25 de ani a fost reținut, după ce ar fi incendiat fără motiv 33 de mașini și scutere. Românul le-a spus polițiștilor că doar ieșise să fumeze o țigară. 

Româmul de 25 de ani este principalul suspect în cazul incendiilor care au început încă din 2023. Investigațiile asupra tânărului au început încă de pe 8 martie, când 15 mașini au fost incendiate între San Giuliano și San Donato Milanese, potrivit Milano Today.

Autoritățile au ajuns la concluzia că focul a fost pus intenționat, deoarece mașinile care au avut de suferit se aflau la distanțe mari unele de altele. În respectiva noapte, în timpul unui control de rutină, polițiștii l-au oprit pe român, care circula pe o trotinetă electrică. Întrebat ce face afară la acea oră, el a răspuns, fără nicio emoție, că „a ieșit să fumeze o țigară”. 

Autoritățile au reușit să strângă dovezile de care aveau nevoie și să demonstreze că el se află  în spatele incendiului din noaptea de 8 martie și în spatele altor două incendii: unul pe 7 iulie 2023 și altul 20 de zile mai târziu, când au fost 5 mașini și 13 scutere. 

Jurnalul Romanesc Viena

Related Posts

  • iunie 4, 2026
Laura Hant, omagiu emoționant la un an de la plecarea lui Eugen Doga. A dus muzica maestrului în celebra Sală de Aur de la Musikverein

La un an de când lumea culturală a rămas mai săracă prin trecerea în eternitate a marelui compozitor Eugen Doga, președinta Asociației culturale „Mihai Eminescu” din Viena, Laura Hant, semnează…

  • noiembrie 5, 2025
Românul mort după prăbușirea turnului Conti ar fi vrut să iasă la penie în România

Octav Stroici, românul care a muncit 25 de ani în Italia, visa să se retragă la pensie în România, alături de fiul său. Visul său s-a sfârșit tragic, când Turnul…