Un hoț care furase biciclete de zeci de mii de euro din Germania a fost prins de polițiștii români

Un tânăr urmărit internațional care a furat biciclete din Germania în valoare de 60.000 de euro a fost prins de polițiștii din Dolj.

„În urma exploatării cu celeritate a unor date şi informaţii, poliţişti din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale şi Postului de Poliţie Sadova au depistat, în comuna Sadova, un tânăr, de 20 de ani, din localitate, urmărit la nivel internaţional”, au anunţat, miercuri, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj.

Pe numele acestuia, autoritățile germane au emis un mandat internațional de arestare în vederea extrădării, după ce tânărul furase biciclete în valoare de aproximativ 60.000 de euro.

Tânărul a fost prezentat Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova care a emis ordonanţă de reţinere, pentru 24 de ore, fiind dus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj.

El urmează să fie prezentat Curţii de Apel Craiova în vederea emiterii mandatului de arestare.

  • Jurnalul Romanesc Viena

    Related Posts

    • iunie 4, 2026
    Laura Hant, omagiu emoționant la un an de la plecarea lui Eugen Doga. A dus muzica maestrului în celebra Sală de Aur de la Musikverein

    La un an de când lumea culturală a rămas mai săracă prin trecerea în eternitate a marelui compozitor Eugen Doga, președinta Asociației culturale „Mihai Eminescu” din Viena, Laura Hant, semnează…

    • noiembrie 5, 2025
    Românul mort după prăbușirea turnului Conti ar fi vrut să iasă la penie în România

    Octav Stroici, românul care a muncit 25 de ani în Italia, visa să se retragă la pensie în România, alături de fiul său. Visul său s-a sfârșit tragic, când Turnul…