La un an de când lumea culturală a rămas mai săracă prin trecerea în eternitate a marelui compozitor Eugen Doga, președinta Asociației culturale „Mihai Eminescu” din Viena, Laura Hant, semnează un gest de o profundă reverență.
Printr-o inițiativă încărcată de patriotism și sensibilitate, aceasta a reușit să aducă acordurile nemuritoare ale maestrului în cel mai râvnit templu al muzicii clasice mondiale: Sala de Aur de la Musikverein.
Evenimentul, organizat cu ocazia Zilei Naționale a României, a transformat celebra sală vieneză – cunoscută publicului de pretutindeni pentru istoricul Concert de Anul Nou – într-un spațiu al memoriei și al prețuirii valorilor românești.

O promisiune împlinită dincolo de timp
Pentru Laura Hant, momentele trăite pe scena de la Musikverein au reprezentat mai mult decât un succes organizatoric. A fost împlinirea unei promisiuni de suflet făcute unui titan al culturii noastre. Într-un mesaj tulburător, marcat de o puternică încărcătură emoțională, Laura Hant i s-a adresat direct, dincolo de timp, regretatului compozitor:
„Maestre, vreau să vă spun că muzica dumneavoastră a răsunat în Sala de Aur a Musikvereinului, de Ziua Națională a României. Mă bucur că am reușit să fac acest lucru în memoria dumneavoastră și să aduc, măcar pentru câteva clipe, creația dumneavoastră mai aproape de inimile celor prezenți…”
„Oamenii de o asemenea valoare nu pleacă niciodată”
Recunoscută pentru dedicarea cu care promovează cultura și identitatea românească în Austria, Laura Hant a mărturisit că absența fizică a maestrului nu face decât să-i sporească admirația pentru opera pe care acesta a lăsat-o moștenire.
„La un an de la plecarea Maestrului Eugen Doga, îl port în suflet cu aceeași admirație și emoție. Muzica sa continuă să-mi umple inima de bucurie și să-mi amintească de frumusețea pe care a dăruit-o lumii. Oamenii de o asemenea valoare nu pleacă niciodată cu adevărat, ei rămân vii prin ceea ce au dăruit lumii și inimilor noastre”, a adăugat ea.
Prin acest demers de excepție, Laura Hant demonstrează încă o dată că diplomația culturală se face cu viziune, dar mai ales cu mult suflet. Datorită unor astfel de inițiative, geniul lui Eugen Doga continuă să vibreze pe marile scene ale lumii, amintindu-ne tuturor că valoarea autentică este nemuritoare.


